ورود

وارد شدن به حساب کاربری

نام کاربری*
رمز عبور *
من را بخاطر بسپار

ساختن حساب کاربری

پر کردن تمامی گزینه های دارای * اجباری می باشد
نام
نام کاربری*
رمز عبور *
تایید رمز عبور*
ایمیل*
تایید ایمیل*
کد امنیتی*
Reload Captcha

انسان شناسی و فرهنگ

انسان شناسی و فرهنگ
اندازه فونت: +

روزنامه های گیلان (بخش دوم)

گیلان
روزنامه چاپ رشت در تارخ ۱۳۲۶ه.ق / ۱۹۰۸-۹ میلادی، توسط میرزا حسن خان اسدزاده که به مدیریت و وابستگی انجمن گیلان نشر می‌گردید. اولین شماره در ۱۸ ذوالحجه ۱۳۲۶ / ۱۱ ژانویه ۱۹۰۹ منتشر شد. این روزنامه وابسته به انجمن ملی گیلان بوده و جمعا ۴ شماره از آن منتشر شده است. برای مذاکرات انجمن و چاپ و نشر آن جهت آگاهی همگان نیاز به این روزنامه بود. نوزاد عقیده دارد که مسئولیت چاپ و نشر آن فقط به عهده میرزا حسن خان، ولی امتیاز و مدیریت آن به عهده انجمن ولایتی گیلان بوده است.
مجاهد
در رشت به تاریخ ۱۳۲۵ ه.ق / ۱۹۰۷-۸ میلادی چاپ می‌شده است. بنا به اظهار نظر رابینو این روزنامه فقط در 5 شماره منتشر شده است. شماره اول مطابق ۹ شوال ۱۳۲۵ه.ق / ۱۵ نوامبر ۱۹۰۷میلادی و آخرین شماره دوم محرم ۱۳۲۶ ه.ق / ۵ فوریه ۱۹۰۸میلادی می‌باشد. این روزنامه گویی ناشر افکار مجاهدان گیلان بوده است.
مجموعه ماورای بحر خزر
روزنامه هفتگی چاپ عشق آباد در سال ۱۳۲۲ ه. ق/ ۱۹۰۴-۵ میلادی به مدیریت فدروف روسی، این روزنامه آلت سیاست روس و واسطه هدف‌های سیاسی آنان در ایران بود. روزنامه فوق در دوره جنگ‌های روس و ژاپن برای اعلام پیشروی و فتوحات روسیه تاسیس و بطور رایگان در سراسر ایران توسط کنسولگری‌های روس توزیع می‌گردید.
مؤید
روزنامه چاپ ژلاتینی در لاهیجان به تاریخ ۱۳۲۵ ه. ق / ۱۹۰۷-۱۹۰۸ میلادی بوده، نوزاد عقیده دارد نام صحیح آن مؤبد است و به تبعیت از ابراهیم فخرایی که روزنامه را دیده نگاشته است.
مهدی حمال
روزنامه‌ای است که در رشت در سال ۱۳۲۸ ه.ق / ۱۹۱۰ میلادی به مدیریت اکبرزاده و تنها یک شماره از آن در تاریخ ۱۶ رمضان ۱۳۲۸ ه.ق / ۲۱ سپتامبر ۱۹۱۰ میلادی به چاپ رسیده است.
نجات
در رشت و چاپ ژلاتینی سال ۱۳۲۸ ه.ق منتشر شد. اطلاعاتی جز این از آن در دست نیست. فقط فخرایی آن را از لحاظ مسلک آزاد و مقالتش را تجارتی ثبت کرده است.
ندای رشت
در رشت و در سال ۱۳۲۹ ه.ق/ ۱۹۱۱ میلادی ، تنها دو شماره چاپ گردیده است.
نسیم شمال
در رشت در تاریخ ۱۳۲۵ ه.ق/ ۱۹۰۷ میلادی به مدیریت سید اشرف چاپ می شده است. این روزنامه یکی از بهترین‌های ادبی بوده، خصوصا دارای محتوای جدی و حجوی است و در فواصل غیر منظم منتشر گردید.
نوع بشر
در رشت و هفته‌ای دو بار به تاریخ ۱۳۲۹ ه.ق/ ۱۹۱۱ میلادی چاپ می‌شد. رابینو می‌گوید فقط شش شماره از آن منتشر شده که آخرین آن متعلق به ۲۳ جمادی الاولی ۱۳۲۹ ه.ق / ۲۸ مه ۱۹۱۱ میلادی است. فخرایی مدیر آن را محمد تقی شیرازی معرفی می‌کند.
هوا (هوی) و هوس
روزنامه چاپ ژلاتینی در لاهیجان به تاریخ ۱۳۲۵ ه.ق / ۱۹۰۷-۸ میلادی به مدیریت حاجی حسین بوده است.
کاشف الحقایق
تنها یک شماره در ۶ ذی القعده ۱۳۲۵ منتشر شده، صاحب امتیاز آن میرزا حبیب الله خان گاسپادین از فرهنگیان سختکوش و روشنفکر گیلان بوده. برون عقده دارد که هفته‌ای دو بار چاپ می‌شده. حبیب الله خان بعد از تعطیلی مدرسه مظفریه شرافت در حکومت عضدالسلطان، مدرسه وطن را در ۱۳۲۱ دایر نمود. چون در مضیقه شدید مالی قرار گرفت از حاجی زین العابدین تقی اوف میلیونر معروف بادکوبه استمداد نمود.این فرد گذشته از کمک نقدی تعدادی کتاب، نقشه جغرافیا، اثاثیه، مبل برای وی فرستاد. لارودی با این کمک تنوانست مدرسه را دایر نگه دارد. گیلان در و بعد با توسل به فتح الله خان اکبر سردار منصور رشتی شد و با ماهانه‌ای که از او دریافت می‌داشت به کار خویش ادامه داد.
سروش
در ۱۳۲۵ در رشت به مدیریت میرزا عیسی خان سروش منتشر شد. وی منشی سردار منصور رشتی بوده که بعدها از نام روزنامه برای نام خانوادگی خود استفاده نمود. او در انقلاب های گیلان شرکت داشت. و در نهضت مشروطیت و گرایش به آزادی مورد خشم و بغض نکراسف کمسول روسیه در رشت قرار گرفت و در مدت ۵ سال تبعید در تهران سردبیری روزنامه سروش متعلق به عضدالاسلام لاهیجانی را به عهده گرفت. وی بعدها به نمایندگی مجلس سنا رسید.
دبیریه
از نشریات تاریخی و خوبی است که هر پانزده روز یکبار چاپ می‌شده است. شماره نخست در ۱۸ ربیع الاول ۱۳۲۶ ه. ق/ ۱۲۹۰ شمسی در رشت چاپ شد. سید عبدالرحمان ملقب به ادیب الممالک بوده است. در جوانی در خدمت حکومت استبدادی بوده. در پشت جلد شماره دوم این مجله نوشته است که «دبیریه نفس الرحمن فی تیقظ الانسان این مجموعه مشتمل است بر ۳۵ هزار بیت که از سی سال قبل در ترجمه احوال طبقات رجال در اواخر دوره ناصری و ده سال سلطنت مطلقه مظفری متدرجا از قلم صداقت رقم میرزا سید عبدالرحمن دبیرالممالک گذشته»
حقیقت
انجمن حقیقت به منظور نشر عقاید و افکار خود و ارشاد و عطف توجه جامعه در سال ۱۳۲۶ ه.ق روزنامه حقیقت را با چاپ ژلاتینی و به گونه هفتگی چاپ و نشر نمود.
حبل المتین
چون مجلس شورای ملی را به امر محمدعلی شاه به توپ بسته شد میرزا سید حسن کاشانی مدیر روزنامه حبل المتین به قفقاز تبعید شد و تا ۱۳۲۷ و باز پس گرفتن مشروطت در آنجا بود وی بی درنگ به رشت بازگشت و به نشر روزنامه حبل المتین از ۲۲ صفر ۱۳۲۷ تا ۱۰ رجب همان سال در شهر رشت پرداخت.
اتفاق
علی آقاع پسر حاجی حبیب اصفهانی شریت دار، سپهدار رشتی چون نظامت مدرسه مجدیه و در همین حال نیز اداره مدرسه شمس را با یاری چند فرهنگی به عهده داشت. وی سال ۱۳۲۶ مدرسه اتفاق را بنیاد نهاد و به منظور جلب توجه عامه و کسب اعانات مردمی به خاطراداره شایسته تر مدرسه روزنامه اتفاق را به یاری مدیر عبدالباقی که یکی از همکاران مدرسه‌ای وی بود، دایر نمود.
اتفاق
حزب اتفاق ترقی برای آنکه بتواند افکارش را گسترش دهد و عقایدش را بهتر در میان جامعه رسوخ دهد به تاسیس و نشر روزنامه اتفاق همت گمارد. بهمدیریت معصوم زاده شکوری و جمشیدزاده در ۱۶ جمادی الثانی ۱۳۲۹ نشر نمود. روزنامه از اتفاق ب سرپرستی علی نظام جدا بوده و دو سال بعد از آن منتشر شده است. (نوزاد۶۹ و ۷۰)
تمدن
سومین دوره به مدیریت مدبرالممالک در ۱۷ ذی الحجه ۱۳۲۴ آن را در تهران بنیاد نهاد. و چون قبل از آن در صف آزادی خواهان قرار داشت مورد ضرب و شتم اعلاالدوله قرار گرفت و در هند و مصر و استامبول به سر برد. بعد آن اینکه پنهانی به ایران بازگشت. وی به رشت آمد و در ۲۹ ربیع الثانی ۱۳۲۷ اولین شماره را در این شهر چاپ کرد که رابینو آن را نمره ۱۵ از سال دو می‌داند. پس از نشر شماره مورد بحث رزمی که مدت‌ها انتظار می‌رفت بین مجاهدان آزاده گیلانی و دولتیان تهران نشین درگرفت که در نهایت موجب فتح تهران شد.
مدرسه تمدن
ابراهیم فخرایی می‌نویسد که چاپ رشت بوده، یک صفحه‌ای حاوی اشعار ابوالقاسم لاهوتی کرمانشاهی شماره اول از ۱۱ جمادی الاول ۱۳۲۷ منتشر شده است.
دستور
روزنامه تاریخی سیاسی طرفدار استقلال ایران در چهار صفحه در ۹ رجب ۱۳۲۹ در شهر رشت چاپ شد. و فقط ۱۸ روز به طول انجامید و ۳ شماره منتشر کرد. رابینو این نشریه را دینی و براون ادبی ثبت کرده است.
افلاطون
در ۸ صفحه و در ۲۶ رجب ۱۳۲۸ ه.ق در رشت و دارای چاپ سربی با تصاویر زیبا بوده است.
اخوت
بعد از تاسیس مدرسه اخوت به کوشش هادی مولوی منتشر شد. چون پذیرش فرزندان مستعد و بی بضاعت رشت به گونه‌ای رایگان قرار گرفت، لازم شد در تامین هزینه‌های تحصیلی گام‌هایی برداشته شود، پس به همین جهت روزنامه اخوت بنیاد نهاده شد. انتشار آن در اول شعبان ۱۳۲۸ ه.ق بوده و همچنین محتوای ادبی داشته است.
صدای رشت
۱۵ محرم ۱۳۲۹ به مدیریت ع-احمدزاده با چاپ سنگی و در رشت منتشر می شده است. .هفته‌ای دو شماره بوده ولی تا دوم ربیع الثانی ۱۳۲۹ ه.ق فقط ۱۹ شماره از این روزنامه به چاپ رسید.
زمان وصال
روزنامه ادبی سیاسی هفتگی بوده و اولین شماره در ۱9 جمادی الاول ۱۳۲۹ ه.ق با قطع نیم ورقی به مدیریت میرزا علی اصغر شیرازی ملقب به اصغرمیرزا ناصرالشعرا در شهر رشت انتشار یافت. نیمی از صفحات اشعار وطنی بوده بر ضد مستبدین مشروطه نما بوده است.
آموزگار
بعد از تعطیلی روزنامه نوع بشر میرزا محمد تقی شیرازی به چاپ این در ۷ جمادی الثانی ۱۳۲۹ اقدام نمود. در تیتر روزنامه نوشته که روزنامه علمی اخلاقی ادبی بوده است. فخرایی آن را کمتر سیاسی و بیشتر اجتماعی و ادبی و علمی دانسته است.

لینک بخش اول :http://anthropology.ir/article/30726.html

  

  

  دوست و همکار گرامی

چنانکه از فعالیت های داوطلبانه کانون «انسان شناسی و فرهنگ» و مطالب منتشر شده در سایت آن بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

 

حامی گرامی اطلاعات مالی کانون انسان‌شناسی و فرهنگ هفته‌ای یکبار در نرم افزار حسابداری درج می‌شود شما میتوانید شرح فعالیت مالی کانون را از طریق لینک زیر دنبال کنید.

 

https://www.hesabfa.com/View/Login

 

 

 

فرار کنید، جاهل‌ها دارند می‌آیند!
مارک تواین رنج بدست آوردن ثروت!

Related Posts