ورود

وارد شدن به حساب کاربری

نام کاربری*
رمز عبور *
من را بخاطر بسپار

ساختن حساب کاربری

پر کردن تمامی گزینه های دارای * اجباری می باشد
نام
نام کاربری*
رمز عبور *
تایید رمز عبور*
ایمیل*
تایید ایمیل*
کد امنیتی*
Reload Captcha

انسان شناسی و فرهنگ

انسان شناسی و فرهنگ
اندازه فونت: +

بررسی انسان شناختی بازنمایی هویت شهر تهران در سینمای مستند معاصر(7)

 

پرسش از چیستی "بازنمایی هویت شهر تهران در سینمای مستند معاصر 10 سال اخیر" با نگاهی انسان‌شناختی، تمامی آن‌چیزی بود که در این رساله به آن پرداخته شد. بنابراین در جمع‌بندی مباحث تشریح شده در ابتدا باید به مفاهیم "هویت" و "هویت شهر" بازگشت که معنای خود را به شکلی زمینه‌ای در این نوشتار، تشریح کرد‌‌ه‌اند.

از طرفی، تمام مسئله‌ای که این تحقیق، پیرامون وجود آن شکل گرفت، به نوعی ماهیت سهل و ممتنع همین مفهوم "هویت" بود که در برداشتی سنتی‌ماهیتی ایستا، منجمد دارد و از همین رو قابل تشخیص دارد؛ در حالی که هویت را باید در سیالیت و پویایی‌اش درک کرد. در توضیح مفهوم سیالیت در هویت می‌توان به شکلی سلبی عمل کرد. هویت سیال، مفهومی است که در درجه‌ی اول، به ثابت بودن ماهیت یک هستار در طول  تاریخ، اعتراض می‌کند و نیز خالص بودن هویت را زیر سئوال می‌برد. در واقع، زمانی که از هویت یک شهر صحبت به میان می‌آید، به هیچ وجه بحث بر سر خالص بودن چنین هویتی نیست. هویت خالص، نوعی توهم و رویکرد اسطوره‌ای به شهر است که هیچ وقت مورد تأیید فرهنگ‌شناسان نبوده است(فکوهی،1385: 5) بنابراین در عوض ایستایی بهتر است از هویت یک هستار، نوعی "انسجام درونی" را در مقابل از هم گسیختگی و تشتت طلب کنیم. همان طور که در توضیح هویت‌محیطی، راپاپورت نیز معتقد است که آن را باید به شکل "اثباتی" و نوعی تعلق به گروه و همبستگی داخلی محیط  و نیز "القایی"، یعنی مرزها و تمایزهای آن محیط با بیرون از خودش؛ درک کنیم و در واقع، به "شباهت"‌های درونی و "تفاوت"های تمایزگذار بیرونی یک هستار (یک شهر) با دیگری‌های هم‌نوع خودش قائل باشیم(دانشپور،1375 به نقل از دهقانی،1388).

گذشته از مفهوم کلی هویت که در این‌جا بدون ترکیب شدن با شهر، ابهامی دوچندان دارد، پرسش از "هویت شهر" را درمورد تهران می‌توان به اظهاراتی نسبت داد که معتقدند امروزه شهرها مدام به سمت نوعی از "بی‌شکلی" پیش می‌روند که شکل بروز بیرونی آن‌ها را بیش از هرچیزی می‌توان در معماری بی‌هویت و سودجویانه‌ی امروز شهرها مشاهده کرد(فکوهی،1385: 3). هرچند هویت داشتن یا از دست دادن آن را برای اشکال سازمان یافتگی گسترده‌ای همچون شهرها باید در چارچوب رابطه‌ی میان واقعیت و معنا تحلیل کرد(همان). زیرا "شهر ارگانیسمی است که از نیروی حیات ساکنانش جان می‌گیرد و نفس می‌کشد." (خالصی مقدم،1391: 16)

به بیان دیگر، اگر با لنزی انسان‌شناختی (فرهنگ‌شناسانه) به سمت توضیح چیستی هویت شهر، برویم در ابتدا باید علاوه بر نام بردن از اجزای تشکیل دهنده‌ی یک شهر، نسبت میان آن‌ها را مشخص کنیم. چرا که هرگاه شهر از سوی معماران، شهرسازان و رشته‌هایی از این دست مورد تعریف قرار می‌گیرد، کالبد آن سهم تعیین کننده‌تری در تعریف هویت شهر بازی می‌کند و بالعکس، تحقیقات انجام شده در حیطه‌ی علوم انسانی، با پررنگ‌تر کردن نقش "کنش‌گر" در شهر، از رابطه‌ی دو سویه‌ی میان این دو غافل می‌شوند. در واقع باید "هویت شهر" را در رابطه‌ی متقابلی که میان کالبد شهر (متشکل از محیط طبیعی و محیط مصنوع) با کنشگران آن (محیط انسانی) وجود دارد، تبیین کرد که این خود، منجر به شکل‌گیری مفهومی به نام فرهنگ شهرنشینی خواهد شد. 

 

 متن کامل را از لینک زیر دانلود کنید

moluki.tehranmostanad.doc

 

  

  

  دوست و همکار گرامی

چنانکه از فعالیت های داوطلبانه کانون «انسان شناسی و فرهنگ» و مطالب منتشر شده در سایت آن بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

 

حامی گرامی اطلاعات مالی کانون انسان‌شناسی و فرهنگ هفته‌ای یکبار در نرم افزار حسابداری درج می‌شود شما میتوانید شرح فعالیت مالی کانون را از طریق لینک زیر دنبال کنید.

 

https://www.hesabfa.com/View/Login

 

 

 

فنای رؤیای آمریکایی ، ده اصل تمرکز ثروت و قدرت (2)
خالکوبی از سنت تا مدرنیته شهری در گفتگو با ناصر فک...

Related Posts