شهرستان کرمان در سال 1335، 73516 نفر جمعیت داشت که به تنهایی 54.6 درصد از جمعیت شهری استان را به خود اختصاص داده بود. در سال 1345 جمعیت آن به 114336 نفر بالغ گردید که سهم آن از جمعیت شهری استان 58.2 درصد بود. در سال 1355 جمعیت شهری این شهرستان به 170921 نفر افزایش یافت و 48.7 درصد از جمعیت شهری استان را شامل میشد. 

 

نام: کرمان

نام های پیشین: کارمانیا، گواشیر، ژرمانیا، بوتیا، شش‌دروازه، کریمان

استان: کرمان

مساحت شهر: 13000 هکتار

جمعیت شهر: 534441 نفر (1390)

 

تحول جمعیتی شهرستان کرمان در صد سال اخیر:  

شهرستان کرمان در سال 1335، 73516 نفر جمعیت داشت که به تنهایی 54.6 درصد از جمعیت شهری استان را به خود اختصاص داده بود. در سال 1345 جمعیت آن به 114336 نفر بالغ گردید که سهم آن از جمعیت شهری استان 58.2 درصد بود. در سال 1355 جمعیت شهری این شهرستان به 170921 نفر افزایش یافت و 48.7 درصد از جمعیت شهری استان را شامل میشد. در سال 1365 جمعیت شهری این شهرستان با یک رشد جهشی نزدیک به دو برابر رسید. اما سهم آن از جمعیت شهری استان کاهش یافت. در سال 1375 جمعیت آن به 460147 نفر رسید که نسبت به 10 سال قبل از آن حدود 140000 نفر به جمعیت شهری این شهر افزوده شد اما سهم آن از جمعیت شهری استان باز هم کاهش یافت. در سال 1385 جمعیت شهری این شهرستان به 585551 نفر افزایش یافت که نسبت به سال 75 حدود 115000 نفر به جمعیت شهری افزوده شد. در سال 1390 جمعیت شهری آن به 621374 نفر افزایش یافت و سهم آن از جمعیت شهری باز هم کاهش داشته و به 36.8 درصد رسید (غضنفرپور و کمانداری، 1392: 110).

 

مساحت استان: 181,785 کیلومتر مربع

جمعیت شهرستان: 722,484 نفر (1390)

جمعیت استان:  2,938,988(1390)

 

ترکیب شهرستان(تعداد و اسامی شهرها،  و تعداد روستاها):

شهرستان کرمان دارای شهرهای کرمان، ماهان، جوپار، شهداد، اندوهجرد، گلباف، زنگی‌آباد، اختیارآباد، راین، چترود و کاظم‌آباد است.

 

• بخش مرکزی شهرستان کرمان

دهستان اختیارآباد

دهستان باغین

دهستان درختنگان

دهستان زنگی‌آباد

دهستان سرآسیاب فرسنگی

شهرها: کرمان، باغین، زنگی‌آباد و اختیارآباد.

 

• بخش شهداد

دهستان اندوهجرد

دهستان تکاب

دهستان سیرچ

شهرها: شهداد و اندوهجرد.

 

• بخش گلباف

دهستان جوشان

دهستان کشیت

شهر: گلباف

 

• بخش ماهان

دهستان قناتغستان

دهستان ماهان

شهرها: جوپار، ماهان و محی‌آباد.

 

• بخش راین

دهستان حسین‌آباد گروه

دهستان راین

شهر: راین

 

• بخش چترود

دهستان کویرات

دهستان معزیه

دهستان هوتک

شهرها: چترود و کاظم‌آباد.

 

کوچکترین و بزرگترین شهرهای استان از لحاظ جمعیتی:  

از نظر جمعیتی کرمان بزرگترین و ارزوییه با 7755 نفر کوچکترین شهرهای استان کرمان هستند.

 

ترکیب استان (تعداد و اسامی شهرها و شهرستان ها): 

 

استان کرمان شامل 21 شهرستان به قرار زیر است:

کرمان، سیرجان، رفسنجان، جیرفت، بم، زرند، شهر بابک، کهنوج، بافت، بردسیر، راور، عنبرآباد، منوجان، انار، قلعه گنج، رودبار جنوب، فهرج، رابر، کوهبنان، ریگان، ارزوییه

استان کرمان دارای 26 شهر است که به قرار زیر هستند:

کرمان، سیرجان، رفسنجان، جیرفت، بم، زرند، شهر بابک، کهنوج، بافت، بردسیر، راور، عنبرآباد، بروات، ماهان، منوجان، انار، قلعه گنج، رودبار، فهرج، رابر، کوهبنان، راین، محمد آباد، نجف‌شهر، گلباف، ارزوییه

 

فاصله شهر با تهران: کرمان در 994 کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.

 

فاصله و نسب جغرافیایی شهر با شهرهای مهم نزدیک: 

کرمان در فاصله 372 کیلومتری جنوب شرق یزد، 497 کیلومتری شمال بندرعباس، 564 کیلومتری شمال شرق شیراز، 510 کیلومتری شمال غرب زاهدان، 557 کیلومتری غرب زابل و 1009 کیلومتری جنوب غرب بجنورد قرار دارد.

 

ترکیب زبانی شهر: 

در شهر کرمان زبان اهالی زبان فارسی و لهجه کرمانی می‌باشد. از آنجا که استان کرمان پهناورترین استان ایران است، به دلیل مهاجرت اقوام مختلفی از جمله ترک، لر، لک و بلوچ به منطقه کرمان در طول تاریخ، تنوع زیادی در لهجه و گویش محلی در شهرستان‌های مختلف این استان نیز ایجاد شده و هم اینک گویش‌ها و لهجه‌های متفاوت و متنوعی در این استان به چشم می‌خورد.

 

ترکیب قومی شهر: 

قریباً تمامی مردم شهر کرمان همچون سایر مناطق مرکزی ایران از قوم آریایی و فارس می‌باشند. اما در قرون گذشته در مواردی اقوام مختلفی خصوصاً از اقوام و عشایر ترک آسیای میانه و حتی مغول به مناطقی از استان کرمان کوچ داده شده‌اند و همچنین تعدادی از عشایر لر و لک و نیز طوائفی از قوم بلوچ نیز در ادوار گذشته به این استان مهاجرت کرده‌اند که عمدتاً مگر در موارد معدود، به دلیل معاشرت و اختلاط با افراد بومی در گذر زمان استحاله شده و هویت خود را از دست داده و قابل تشخیص نمی‌باشند.

 

ترکیب  اقتصادی (مشاغل و بخش های اقتصادی فعال): 

شهر کرمان در صنایع مختلفی همچون مس، زغال سنگ، سیمان و خودروسازی فعال است و به عنوان مثال طی 10 ماه سال 1385 تولید زغال‌سنگ خام در شرکت صنایع زغال سنگ کرمان به یک میلیون و 150 هزار تن رسید.

به علاوه کرمان به دلیل موقعیت خاص تاریخی، جغرافیایی و فرهنگی خود همیشه به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز گردشگری و توریستی ایران مطرح بوده و همه ساله میزبان تعداد فراوانی از گردشگران داخلی و خارجی می‌باشد. 

در استان كرمان به علت تنوع آب و هوايي انواع محصولات كشاورزي و باغي كشت مي گردد .استان کرمان حدود 30 درصد سطح باغهاي كشور را به خود اختصاص داده است . مهمترين محصولات باغي آن عبارتند از پسته ، خرما ، مركبات و در نواحي كوهستاني و كوهپايه اي انواع درختان ميوه دانه دار و هسته دار و ميوه هاي خشك مانند گردو و بادام .

 پسته با سطحي بيش از 43990 هزار هكتار ، كشت غالب استان را تشكيل مي دهد و بيشترين درآمد و سود را نصيب باغداران مي نمايد .

سطح زير كشت خرما نيز به علت درآمد و سودي كه در سالهاي باروري دارد رو به گسترش بوده و محصول غالب مناطق نيمه گرمسير استان مي باشد و اگر امكانات صدور محصول خرما از طريق بازاريابي فراهم شود و يا صنايع تبديلي و جنبي وابسته به آن در مناطق احداث گردد در توسعه اقتصادي استان نقش مهمي را ايفا خواهد كرد .

سطح زير كشت محصولات سالانه استان نيز برابر 78/2 درصد از كل كشور مي باشد كه در رتبه پانزدهم قرار گرفته است در بين محصولات سالانه محصولات جاليزي و صيفي استان به علت شرايط مناسب آب و هوايي شهرستانهاي جيرفت و كهنوج از اهميت خاصي برخوردار است و بيشترين سطح زير كشت كشور را به خود اختصاص داده است .

 

ارتفاع از سطح دریا : 1756 متر

 

دمای میانگین سالانه: 15.8 درجه سانتی‌گراد

 

سردترین و گرم ترین  درجه حرارت:

حداکثردرجه حرارت دربخش شهداداست که از50درجه سانتیگراد تجاوزمی کند.

 

وبگاه های مربوط: 

پرتال شهرداری کرمان

 

دانشنامه ویکی‌پدیا / کرمان 

 

نقشه در ایران :

 

 

نقشه در استان: 

 

 

نقشه شهر: 

 

 

  

 

منابع:

دانشنامه ویکی‌پدیا / کرمان 

دانشنامه ویکی‌پدیا / استان کرمان

دانشنامه ویکی‌پدیا / شهرستان کرمان

دانشنامه ویکی‌پدیا / فهرست شهرهای استان کرمان

پرتال شهرداری کرمان / بخش کشاورزی

سازمان هواشناسی کشور / اقلیم استان کرمان

تیشینه / تعیین فواصل شهرها

 

غضنفرپور، حسین؛ کمانداری، محسن. بررسی سیر تحولات جمعیت شهرستانهای استان کرمان طی سالهای (1390 تا 1335) و روند آینده آن، مجله جمعیت، 1392، صفحات 117-100 

  

این مطلب در چارچوب پروژه انسان شناسی وبازنمایی شهرهای ایران مدرن منتشر می شود.

در باره پروژه