ورود

وارد شدن به حساب کاربری

نام کاربری*
رمز عبور *
من را بخاطر بسپار

ساختن حساب کاربری

پر کردن تمامی گزینه های دارای * اجباری می باشد
نام
نام کاربری*
رمز عبور *
تایید رمز عبور*
ایمیل*
تایید ایمیل*
کد امنیتی*
Reload Captcha

انسان شناسی و فرهنگ

انسان شناسی و فرهنگ
اندازه فونت: +

مرگ در میان فرهنگ‌ها: مرگ و مردن در فرهنگ‌های غیرِ غربی

کتاب مرگ در میان فرهنگ‌ها به کوشش هلن سلین [1] و روبرت.ام راکوف[2] از کالج همفرشرِ[3] آمریکا در سال 2019 توسط انتشارات اسپرینگر منتشر شده است. این کتاب به بررسی شیوه‌ها و باورهای مرگ، قبل و بعد از آن، در محیطِ جوامع غیرغربی می‌پردازد. فصول این کتاب شامل آفریقا، آسیا، آمریکای جنوبی و همچنین بومیان آمریکای شمالی و استرالیا می‌شود. این فصول به تغییرات در آیین‌ها و باورهای مرگ، پزشکی‌شدن و صنعتی‌شدن مرگ، و شیوه‌های مختلف مرگ و مدرن‌شدنِ آن می‌پردازد. مطالعاتِ تطبیقی با غرب و در میان کشورها را در این کتاب می‌توان مطالعه کرد. این کتاب تحقیقی جهانی به‌شمار می‌رود که توسط انسان‌شناسان، محققان علوم‌اجتماعی و پژوهشگرانی که بسیار نزدیک بر فرهنگ‌های معرفی شده در این کتاب هستند و بر روی آن کار می‌کنند و در این حوزه می‌نویسند انجام شده است.
محققان و نویسندگان این کتاب آندرو ب.کیپنیس [4]، یوریس گیلن و کومال کاشیاپ [5]، گوردون متیو [6]، یوک وا چان [7]، ناگویا دوک سان و زاب بِن نا [8]، چی کیونگ تونگ [9]، زهره بیات‌ریزی و هاجر قربانی، سی یه نوکله وی بِنگ [10]، دِبورا دورهام [11]، کلارا سارایوا [12]، روبرتا بونتی [13]، هنری اوری پلوی و موروف بوکولا اومیگبول [14]، جک جان پائولیک [15]، آدِلینا آردوندو و کریستینا کاسیلا [16]، ماریِسته تی.هافمن هوچوفسکی و خوزه میگوئل راسا [17]، خوان پدرو آلونسو، ناتالیا لوگزاردو و خاویر روبرتی [18]، کریستین کلافوس [19]، تس موک-ماکسول، کاتلین میسون، فرانسیس توهی، راوی ویرامات، و مرین گوت [20]، اریک وِن‌براکس [21]، آندریا سی. واکر، فردریک لوگرند [22]، رِیموند. ال. ام لی [23] هستند.
در این کتاب: مناسک تشییع کشور چین، باورهای هندی به پایانِ زندگی، مرگ و زندگی پس از مرگ در ژاپن، بازگشت به طبیعت؟ سکولارشدن و سیاست مرگ در فضای هنگ‌کنگ، مرگ و مردن: باور، ترس و مناسک در فرهنگ ویتنام، مذاکره با سنت و مدرنیته: مناسک مرگ چینی در سنگاپور، حرفه‌ای شدن بوروکراسی مناسک تشییع دربهشت‌زهرای تهران، شیوه‌های مرگ و تدفین در فرهنگ معاصر زولو، آفریقای جنوبی، مرگ در بوتسوانا: زندگی در میان خاکستر، نیاکان و مرگ: از آفریقای غربی تا جنوب غربی اروپا، زندگی تابوت‌ها و مرگ در میان قبایل گاها در غنا، یوروبای نیجریه و هستی‌شناسی مرگ و تدفین، تغییر مناسک تشییع در توگو، مناسک‌های زندگی و مرگ در مکزیک: روز مردگان، تداوم و شکست در مناسک تشییع برزیلی‌، حق داشتن یک مرگ با ارزش در آرژانتین، پرهیزکاران مشهور و ارواح سرگردان: گورستان به‌مثابه‌ی نقطه کانونی فرهنگی در شهرهای آمریکای لاتین، پایان زندگی طبیعی و رسوم مراقبت از مرگ در مائوریِ نیوزلند، ارتباط با مردگان در فرهنگ بومی استرالیا، مرگ و مردن در فرهنگ‌های سرخپوستان آمریکایی، زیبایی زندگی پس از مرگ در میان قبایل شمالِ کانادا، جاودانگی ندا می‌دهد: مدرنیته و احیای مرگ و زندگی پس از مرگ مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است.

[1] Helaine Selin
[2] Robert M. Rakoff
[3] Hampshire College
[4] Andrew B. Kipnis
[5] Joris Gielen and Komal Kashyap
[6] Gordon Mathews
[7] Yuk Wah Chan
[8] Nguyen Duc Son and Giap Binh Nga
[9] Chee-Kiong Tong
[10] Sihawukele Ngubane
[11] Deborah Durham
[12] Clara Saraiva
[13] Roberta Bonetti
[14] Henri Oripeloye and Morufu Bukola Omigbule
[15] Jacek Jan Pawlik
[16] Adelina Arredondo and Cristina Casillas
[17] Marisete T. Hoffmann-Horochovski and José Miguel Rasia
[18] Juan Pedro Alonso, Natalia Luxardo, and Javier Roberti
[19] Christien Klaufus
[20] Tess Moeke-Maxwell
Kathleen Mason
Frances Toohey
Rawiri Wharemate
Merryn Gott
[21] Eric Venbrux
[22] Andrea C. Walker
[23] Frédéric Laugrand
[24] Raymond L. M. Lee

 

 

  

  

  دوست و همکار گرامی

چنانکه از فعالیت های داوطلبانه کانون «انسان شناسی و فرهنگ» و مطالب منتشر شده در سایت آن بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

 

حامی گرامی اطلاعات مالی کانون انسان‌شناسی و فرهنگ هفته‌ای یکبار در نرم افزار حسابداری درج می‌شود شما میتوانید شرح فعالیت مالی کانون را از طریق لینک زیر دنبال کنید.

 

https://www.hesabfa.com/View/Login

 

 

 

مدل بیوگرافی فرهنگی عکس
مارکس، مارکسیست‌ها، و انسان‌شناسی اقتصادی

Related Posts