ورود

وارد شدن به حساب کاربری

نام کاربری*
رمز عبور *
من را بخاطر بسپار

ساختن حساب کاربری

پر کردن تمامی گزینه های دارای * اجباری می باشد
نام
نام کاربری*
رمز عبور *
تایید رمز عبور*
ایمیل*
تایید ایمیل*
کد امنیتی*
Reload Captcha

انسان شناسی و فرهنگ

انسان شناسی و فرهنگ
اندازه فونت: +

تأثیر اسفناک سیاست های نولیبرال بر جامعه کامبوج


 سیمینا قیت
 برگردان عاطفه اولیایی

مترجم: پس از شکافتن سیاست‌های نولیبرال و بررسی تأثیرات آن بر جوامع غربی،  لازم است نظری به جهان سوم انداخته تا عملکرد نولیبرالیسم را در آن شناخت. از آن جا که سرمایه مرز نمی‌شناسد و با منطقی واحد در نقاط مختلف دنیا فعالیت دارد،  عجب نیست که تأثیرات سیاست‌های نولیبرالی چه در کشورهای سرمایه‌داری پیشرفته و چه در جهان سوم بسیار مشابه باشد. در زیر نظری به کامبوج می‌افکنیم.

در سال ۱۹۸۹،  سقوط پرده آهنین سبب خوشبینی فراوانی در سراسر جهان غرب شد. از سیاستمداران گرفته تا دانشگاهیان،  «پیروزی لیبرالیسم»را جشن گرفتند. در پی فروریختن دیوار،  آنچه به نام «مداخله‌گرائی نوین» شناخته می‌شود،  سیاست غالب صحنه بین‌المللی با هدف اصلاح جامعه بین‌المللی و ایجاد یک نظم جهانی جدید شد. (Mayall،  2001) یکی از راه‌های دستیابی به این «اصلاحات» مشروعیت بخشیدن به مداخلات سازمان ملل در کامبوج،  بوسنی و تیمور شرقی بود و حل و فصل مناقشات و استقرار صلح در چارچوب «صلح لیبرال» بود.
چارچوب صلح لیبرال وعده دموکراسی،  بازار آزاد،  توسعه و حاکمیت قانون رامی‌دهد و هدف آن ارائه امنیت نظامی،  نهادهای مبنی بر اجماع و دموکراتیک،  فرصت‌های اقتصادی،  حاکمیت قانون و حقوق بشر است (ریچموند و فرانکس،  2007: 29). اما به نظر رولاند پاریس«نقص اصلی صلح لیبرال این است که سازمان‌های بین‌المللی دموکراسی بازار را به عنوان راه حل برای معضلات مدنی تجویز کرده‌اند اماپیش‌بینی یا در نظر گیری هرگونه اقدام عملی برای محدود کردن عوارض ناخواسته جانبی این روش را نادیده گرفته اند» (پاریس،  1997: 59).اولیور ریچموند و جیسون فرانکنیز استدلال می‌کنند که سیاست صلح لیبرال،  در واقع،  دولت‌ها و موسسات رابسیار ضعیف و وابسته به حمایت خارجی و در مقابل بازی‌های تقسیم قدرت و فساد،  آسیب‌پذیر می‌کند. (Richmond & Franks،  2007: 29).هدف این مقاله عبارتست ازبررسی اثرات یکی از جنبه‌های پارادایم صلح لیبرال،  یعنی سیاست‌های نولیبرالی توافقنامه‌های صلح پیمان کامبوج،  بر این جامعه است.
 پس ازدوره گذار تحت حمایت و نظارت سازمان ملل متحد،  بازاری کردن همه جانبه اقتصاد علت اصلی عدم توانایی کشور در تحکیم دمکراسی بوده است. علاوه بر این نولیبرالیسم،  در شکل فعلی آن،  مانع از رشد سیاسی دمکراسی بومی نوپا در کامبوج شده است، زیرا که نه تنها تقویت نخبگان به بهای فشار بر شهروندان عادی صورت گرفته است،  بلکه دیگر عوامل صلح لیبرال را نیز مانند دمکراتیزه کردن و حقوق بشر نادیده می‌گیرد. در ابتدا،  به مروری کلی از زمینه‌های بین المللی که تجویز اصلاحات نولیبرالی را در کامبوج به عنوان بخشی از دستور کار صلح ساخت می‌پردازیم . سپس می‌بینیم که چگونه‌تأکید نولیبرالی بر مالکیت خصوصی که منجر به حکومت نخبگان شده است،  به تعمیق و تحکیم شبکه‌های مورد نیاز خود و در نتیجه به فراگیری فساد منجرشده است. شواهد چنین فسادی بسیارند: موارد متعددی از مبادلات زمین،  سلب مالکیت و انتقال سرمایه‌های عمومی به سرمایه‌گذاران خصوصی به منظور اخذ و حفظ قدرت از آن جمله‌اند.
به علاوه سیاست‌های نولیبرالی به روش‌های آشکارتری بر بافت اجتماعی کامبوج تأثیر گذاشته است: به عنوان مثال کیفری کردن فقر به نام «زیباسازی» محلات یا ممانعت شهروندان از استفاده از فضای عمومی برای ابراز نارضایتی تحت عنوان «گسترش» مورد نظر نولیبرالیسم است تا جذب سرمایه‌گذاران خارجی و برجسته نمودن کامبوج در نقشه جهانی سرمایه‌گذاری و تجارت به سهولت انجام پذیرد. نتیجه اقتصاد نولیبرالی، پیشی گرفتن سود بر حقوق انسانی،  نادیده گرفتن و تهدید عدالت اجتماعی بوده است.
 دولت کامبوج در سال ۱۹۸۹شروع به اعمال سیاست‌های اقتصادی لیبرال کرد و بدین لحاظ روابط بین دولت مرکزی و محلی و بین دولت محلی و جامعه دگرگون شد. (هیوز،  2003: 40). با وجودی که اصلاحات اقتصادی پس از مداخله سازمان ملل به اوج خود رسید،  اصلاحات سال۱۹۸۹را باید در زمینه بین‌المللی (که نقش مهمی در تعیین مسیر سیاست‌های اقتصادی کامبوج داشت) در نظر گرفت. در دهه۱۹۸۰،  در سراسر جهان در حال توسعه، ایدئولوژی نولیبرالی،  که توسط مؤسسات مالی واشنگتن دی‌سی پدیرفته ومورد تمجید قرارداشت،  اصرار بر «کوتاه کردن دست دولت» از همه عرصه‌های فعالیت‌های جامعه داشت. این دیدگاه،  که معمولاً به نام «توافق واشنگتن» شناخته می‌شود، در پس ایجاد بحران در کشورهای مختلف بوده تا دولت‌ها به برنامه‌های خصوصی‌سازی یا انعقاد قراردادهایی تن دهند که تا حد ممکن، آنها را از بار مسؤلیت برنامه‌های رفاهی برمی‌دارد (هیوز،  2009: 51)
برای مشاهده ادامه مطلب فایل پیوستی ذیل را مطالعه نمایید:

تأثیر اسفناک سیاست های نولیبرال بر جامعه کامبوج

  

  

  دوست و همکار گرامی

چنانکه از فعالیت های داوطلبانه کانون «انسان شناسی و فرهنگ» و مطالب منتشر شده در سایت آن بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

 

حامی گرامی اطلاعات مالی کانون انسان‌شناسی و فرهنگ هفته‌ای یکبار در نرم افزار حسابداری درج می‌شود شما میتوانید شرح فعالیت مالی کانون را از طریق لینک زیر دنبال کنید.

 

https://www.hesabfa.com/View/Login

 

 

 

با سردار سپه ؛ از اشتیاق تا ناامیدی (قسمت شانزدهم)
جنسیت در مطالعات علم و فن‌آوری

Related Posts