ورود

وارد شدن به حساب کاربری

نام کاربری*
رمز عبور *
من را بخاطر بسپار

ساختن حساب کاربری

پر کردن تمامی گزینه های دارای * اجباری می باشد
نام
نام کاربری*
رمز عبور *
تایید رمز عبور*
ایمیل*
تایید ایمیل*
کد امنیتی*
Reload Captcha

انسان شناسی و فرهنگ

انسان شناسی و فرهنگ
اندازه فونت: +

انتشار شماره جدید فصلنامه علمی- تخصصی «فرهنگ مردم ایران»


فصلنامة علمی- تخصصی «فرهنگ مردم ایران» که در واحد فرهنگ مردم مرکز تحقیقات صدا و سیما منتشر می شود، شمارة جدید 53 و 54، مربوط به دوره زمانی تابستان و پاییز 1397 را انتشار داد.
در سخن نخست این شماره آمده است: برخي صاحبنظران، فرهنگ مردم را به دو شاخه «دانش عامه» و «ادب عامه» تقسيم کرده‌اند. اگر قايل به اين تعريف باشيم و اين دو شاخه را شاخه‌هاي اصلي از يک درخت تناور در نظر بگيريم بايد اذعان کنیم که جنبه‌هاي متنوع زندگی مادی و معنوی انسان‌ها، برگ و باری خواهند بود که هر روز غنچه‌ای تازه بر شاخسار آنها جوانه می‌زند و رستاک‌هایی جدید بر بن‌شان آن می‌روید و می‌بالد. از همین روست که همت پژوهشگران این وادی پیش از آنکه معطوف به تعریفی واحد از این دانش باشد، ملزم به مقوله‌بندی و تعریف عرصه‌ها و شناخت قلمروها و فعالیت‌های این حوزه شده است و جالب‌تر آنکه با کندوکاو در داده‌های جدیدی که به مدد گزارش‌های توصیفی مردم‌نگارانه به خرمن این دانش افزوده می‌شود، یافته‌های جدید و حتی گاه، متفاوت و متناقضی به دست می‌آید و ما را بر سر این دو راهی قرار می‌دهد که تفاوت در اختلاف استنباط پژوهشگران فولکلور را پذیرا باشیم یا آن را در سهل و ممتنع بودن داده‌های فرهنگ مردم بدانیم؛ داده‌هایی که در وهله نخست از سر سادگی چنان پیش پا افتاده و بدیهی می‌نمایند که همواره علامت سؤال و تردید را در ارزش پژوهش و کندوکاو پیرامون این دانش در برابر ما مجسم می‌سازند. اما به وقت تحلیل چنان غامض و چند لایه‌اند که کمتر پژوهنده‌ای را به شناخت کنه خود راه می‌دهند زیرا در این وادی ما با مفاهیم و موضوعاتی سروکار داریم که خود انباشت تجربه‌های انسانی به شمار می‌روند اما به دلیل شکل انتقال شفاهی آنها، حلقه‌های مفقوده بی‌شماری چون خالقان گمنام، خاستگاه نامشخص و ...در پیوستارشان رخ نموده و کار پژوهش را دشوار ساخته است. با این حال اگر چه فولکلور تا به امروز در ایران دانش مستقلی محسوب نشده و جایگاه واقعی خود را در نظام دانشگاهی به دست نیاورده است، به همت مردم‌شناسان و انسان‌شناسان، وجوه دانشی آن و به یاری ادیبان، وجوه ادبی آن واکاوی شده است و در این میان، قدر و منزلت پژوهشگران میدانی خوش‌ذوق که از سر عشق و دلبستگی، چراغ در ره بادِ این وادی را روشن نگه‌داشته‌اند محفوظ است.
در اين شماره، چهار مقاله ابتدايي از فصلنامه، در حوزه ادبيات شفاهي قرار دارند؛ دو مقاله در حوزه لالايي‌ها با یافته‌های متفاوت از یکدیگر‌، يک مقاله در مورد آسوکه و يک مقاله درباره موجودات افسانه‌اي هرمزگان که دستمايه مناسبي براي توليد برنامه در حوزه کودک و نوجوان محسوب مي‌شوند. در گذشته، ساخت خانه‌هاي سنتي معطوف به رعايت مقوله‌هاي مختلفي بود که يکي از مهم‌ترين آنها، رعايت حريم و محرميت ساکنان و مهمانان بود. در اين مقاله به چگونگي ساخت خانه‌هاي سنتي بر اين مبنا اشاره شده‌است.
همچنين با توجه به تقارن چاپ اين شماره با ماه مبارک رمضان، يک مقاله و يک گزارش فرهنگياري در اين مقوله آمده است. گزارش فرهنگياري ديگر نيز به يکي از گهواره‌هاي سنتي سيرجان، گاچو پرداخته است.


فهرست مطالب این شماره با عناوین زیر است:
- سخن نخست/ سردبیر
- لالایی؛ ستایش همسر یا مردستیزی؟ / زهرا محمدحسنی صغیر
- مضمون و موسیقی در لالایی‌های ایرانی / هوشنگ جاوید
- جدال خیر و شر در آسوکه‌ها؛ ویژگی‌های دراماتیک آسوکه «ترمه» / الهه عطاردی
- بررسی موجودات وهمی در فرهنگ مردم هرمزگان / سهراب سعیدی و فاطمه مدرسی
- حریم و محرمیّت در خانه‌های سنتی ایران / شهرزاد دوستی
- عید فطر در میان مسلمانان / سید علیرضا هاشمی
- رمضان به روایت مردم هرمزگان / علی محسنی‌زاده، حمید اسلامی ده‌وسطی، سارا صادقی و تنظیم: روح‌انگیز وزیری
- گاچو؛ گهواره سنتی سیرجان / مهری مؤید محسنی

 

  

  

  دوست و همکار گرامی

چنانکه از فعالیت های داوطلبانه کانون «انسان شناسی و فرهنگ» و مطالب منتشر شده در سایت آن بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

 

حامی گرامی اطلاعات مالی کانون انسان‌شناسی و فرهنگ هفته‌ای یکبار در نرم افزار حسابداری درج می‌شود شما میتوانید شرح فعالیت مالی کانون را از طریق لینک زیر دنبال کنید.

 

https://www.hesabfa.com/View/Login

 

 

 

گذر خان شهر قم
آیا جامعه ایران وارد دوره‌ای آنومیک شده است؟

Related Posts