ورود

وارد شدن به حساب کاربری

نام کاربری*
رمز عبور *
من را بخاطر بسپار

ساختن حساب کاربری

پر کردن تمامی گزینه های دارای * اجباری می باشد
نام
نام کاربری*
رمز عبور *
تایید رمز عبور*
ایمیل*
تایید ایمیل*
کد امنیتی*
Reload Captcha

انسان شناسی و فرهنگ

انسان شناسی و فرهنگ
اندازه فونت: +

آب و هوا و منابع آب خاورمیانه


دایره المعارف انکارتا، برگردان سامال عرفانی

 

زمین و منابع

مساحت کل بخش خشکی خاورمیانه، 7،3میلیون کیلومتر مربع(8،2 میلیون مايل مربع) است. بخش عمده‌ي مساحت اين سرزمين را دشت‌های هموار یا فلات‌هاي مرتفع به خوداختصاص داده‌اند . نواحی بیابانی پهناور در سرتاسر دامنه جنوبي منطقه‏‏، شامل بیابان لیبی و بیابان عربی در مصر، ربع الخالی در مناطق جنوبي عربستان صعودی ، و بیابان سوریه در محل تقاطع عربستان سعودی، اُردن، سوریه و عراق، گسترش يافته‌اند. نواحی کوهستانی شمالی، شامل کوه‌های توروس(Taurus Mountains) در ترکیه، رشته‌کوه‌های البرز و زاگرس در ایران و کوهستان‌های شمال عراق می‌باشند. بخش اعظم دنباله شمالي دره بزرگ ريفت(Great Lift Valley) در سوریه، لبنان، اُردن و اسرائیل واقع شده است، گود‌‌ي‌اي که از خاورمیانه تا آفریقای جنوب شرقي امتداد يافته است. دریای خزر، بزرگترین دریای داخلی محصور در منطقه و تنها دریایی که از اهمیت اقتصادی برخوردار است، مرز شمالی ایران را دربر‌می‌گیرد. منطقه خاورمیانه به طور مشخص در معرض زمین‌لرزه‌ قراردارد، پديده‌اي که در طول نیمه‌ی دوم قرن 20 ويراني‌های فراوانی خصوصا در ایران و ترکیه پدید آورده است.

 

الف-آب و هوا
میزان بارندگی و دمای هوا در سراسر خاورمیانه و حتی در داخل کشورهاي اينمنطقه بطور قابل ملاحظه‌ای متغير است. برای مثال نواحی ساحلی دریای خزر در شمال ایران، سالانه حدودا تا 2000میلی‌متر(80 اینچ) بارندگی دارد، درحالیکه مناطق بیابانی ایران ممکن است به مدت چندین سال شاهد هیچ نوع بارندگی نباشند. دمای هوا نیز بر منطقه به منطقه تغییر می‌کند. دماي هواي آنکارا، در مرکز منطقه‌ی فلات ترکیه از میانگین صفر درجه سانتیگراد (32درجه فارنهایت) در ماه ژانویه به میانگین 23درجه سانتیگراد(73 درجه فارنهایت) در ماه ژوئیه تغییر مي‌يابد. به عکس، نواحی ساحلی كم‌ارتفاع شبه‌جزیره‌ی عربستان ( شبه‌جزیره‌ی بزرگ واقع در شمال اُردن و عراق) و نیز نواحی هم‌مرز با دریای مدیترانه دمای معتدل‌تری را در زمستان تجربه می‌کنند: ميانگين دماي هواي جده، واقع در بخش غربي عربستان صعودی‏، درماه ژانويه 24 درجه‌ی سانتیگراد(75 درجه فارنهایت) و در ماه ژوئيه 31 درجه‌ی سانتیگراد (89درجه‌ی فارنهایت). نواحی بیابانی كم‌ارتفاع واقع در نواحی داخلی شبه‌جزیره‌ی عربستان، ایران، عراق و مصر دوره‌هایي بسیار گرم را در تابستان، با دمایی که اغلب به 45 درجه‌ی سانتیگراد (113 درجه‌ی فارنهایت) و یا بیشتر هم می‌رسد، تجربه می‌کنند.

 

منابع آب
به غیر از رود نیل، که بیشتر ذخیره‌ی آب و نظام‌های آبیاری مصر را تغذيه مي‌كند، ونيز رودخانه‌های دجله و فرات كه آب مورد نياز عراق، سوریه و ترکیه را تامين می‌کنند، هيچ رودخانه‌ بزرگ یا آبراه قابل کشتیرانی ديگري در منطقه وجود ندارد. دریای جلیله ( دریاچه‌ی تيبرياس) در شمال اسرائیل، که از شمال به وسيله‌ي رودخانه‌ی کم عمق و غیرقابل کشتیرانی اُردن تغذیه می‌شود، منبع اصلی آب شیرین اسرائیل را فراهم می-سازد. با چنین محدودیتي در ذخایر آبی، دسترسی به آب برای آشامیدن، آبیاری، و برق آبی، در بسیاری از قسمت‌های خاورمیانه از اهميت حياتي روزافزوني برخوردارشده است.
کنترل منابع آبی، به منبع عمده‌ي تنش‌های سیاسی تبديل شده است. زمانیکه اسرائیل کرانه‌ی باختری را در 1967 و بخش‌هایی از جنوب لبنان را در 1982 تصرف کرد، کنترل شعبه‌های شمالی‌ رودخانه اُردن، دریای جلیل و رودخانه‌های لیتانی و بَینییاس را بدست آورد. دولت اسرائیل همچنین، به شهرك‌نشينان يهودي اجازه می‌دهد که در کرانه‌ی باختری به حفر حفرچاه‌هاي جديد اقدام کنند، اما چنين حقي براي فلسطینیان قائل نيست. هرگونه صلحی میان اعراب و اسرائیل، که منجر به صرف‌نظراسرائيل از بخشی یا تمام اقتدارخويش بر این منطقه باشد، باید به موضوع کنترل منابع آبی نيزبپردازد.
درگیری مشابهی بر سر دسترسی به آب رودخانه فرات وجود دارد، رودي که از ترکیه سرچشمه می‌گیرد و پیش از آنکه وارد عراق شود‏، در شمال شرق جریان می‌یابد. هر سه کشور، برای آبیاری و توليد برق آبی به آب اين رود وابسته‌اند. ترکیه در چارچوب یک پروژه‌ی عظیم توسعه‌ي آب‏، در 1984 دو سد عظيم بر روی فرات بست، که در واقع مقدار آب قابل استفاده برای تولید برق در سوریه را کاهش می‌دهد. نيز سدی ديگر در سوریه، منبع آب عراق را بیشتر هم کاهش می‌دهد، که تاثيري منفي بر کشاورزی کشور عراق می‌گذارد. این وضعيت در سال 1975 تقريبا منجر به بروز جنگي ميان عراق و سوريه شد.
عوامل محیطی نیز می‌توانند بر منابع آبي تاثیر بگذارند. از دهه‌ی 1980 تا 1990، خشکسالی در اتیوپی جریان آب نیل،تنها منبع آب مصر را کاهش داد. رشد سریع جمعیت مصر، در همان دوره کمبود آب را تشديد کرد. سد بلند آسوَین درجنوب مصر ، که در سال 1971 افتتاح شد، طغیان منطقه‌ی دلتا در مخرج نیل به دریای مدیترانه را کاهش داده که منجر به فرسایش ساحلی گشته و مقدار نمک خاک را افزایش داده است.

 

 

  

  

  دوست و همکار گرامی

چنانکه از فعالیت های داوطلبانه کانون «انسان شناسی و فرهنگ» و مطالب منتشر شده در سایت آن بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

 

حامی گرامی اطلاعات مالی کانون انسان‌شناسی و فرهنگ هفته‌ای یکبار در نرم افزار حسابداری درج می‌شود شما میتوانید شرح فعالیت مالی کانون را از طریق لینک زیر دنبال کنید.

 

https://www.hesabfa.com/View/Login

 

 

 

ورودی تخلفات مجلس شورای ملی (قسمت پنجم؛ پایانی)
مفاهیم کلیدی در باستان شناسی (1): عاملیت(Agency)

Related Posts