ورود

وارد شدن به حساب کاربری

نام کاربری*
رمز عبور *
من را بخاطر بسپار

ساختن حساب کاربری

پر کردن تمامی گزینه های دارای * اجباری می باشد
نام
نام کاربری*
رمز عبور *
تایید رمز عبور*
ایمیل*
تایید ایمیل*
کد امنیتی*
Reload Captcha

انسان شناسی و فرهنگ

انسان شناسی و فرهنگ
اندازه فونت: +

نود و یکمین نشست یکشنبه های انسان شناسی و فرهنگ: هنر در شهر

پوستر: مرضیه جعفری /  نود و یکمین نشست یکشنبه های انسان شناسی و فرهنگ با عنوان «هنر در شهر» در روز یکشنبه 11 مهر 1395 در پژوهشگاه فرهنگ٬ هنر و ارتباطات برگزار خواهد شد. در این نشست فیلم «سلاطین خیابان‌ها» اثر زینب تبریزی و پالیز خوشدل نمایش داده می شود. سخنرانی این نشست توسط دکتر ناصر فکوهی (استاد انسان شناسی دانشگاه تهران و مدیر انسان شناسی و فرهنگ) انجام خواهد شد.

مکان: میدان ولی عصر، خیابان ولی عصر، خیابان دمشق، شماره 9، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات

زمان: ساعت  ۴ تا ۷ بعداز ظهر  یکشنبه  11 مهر  1395

چکیده سخنرانی

در سالهاي گذشته بارها بحث  لزوم يا عدم استفاده از هنر در فضاهاي عمومي شهري در كشور ما مطرح شده است. در تهران دو برنامه با عنوان نگارخانه اي به گستره يك شهر در دو سال اخير اجرا شد كه انتقاد ها و تشویق هایی را نيز به همراه داشتند. در حال حاضر نیز  بحث بر سر برگزاری یا عدم برگزاری بعضی از برنامه های هنری در برخی از شهرهای کشور مطرح هست. پرسش در این حال آن بود كه چرا و چگونه بايد و مي توان از فضاهاي عمومي و باز يا نيمه باز شهري ( خيابان ها، ميدان ها، پايانه ها و شريان هاي حمل و نقلي و.) براي ارايه هنر استفاده كرد؟ در اين سخنراني ابتدا  به دلايل و ضرورت هاي استفاده از هنر در شهرها و اهداف،  فرصت ها و تهدیدهای این امر،  با تاكيد بر كلانشهرها  مي پردازيم. سپس  طبقه بندي  هنرها را در رابطه با فضا هاي باز و نيمه باز مطرح مي كنيم و در هر مورد به تجربه هاي شهري در جهان اشاره مي كنيم و در نهايت به موقعيت خاص ايران با تاكيد بر كلانشهرها مي پردازيم.  تقسيم بندي كاركردي شهرها و تاثير آن بر حضور و بهره برداری از هنر و مشكلاتي كه ممكن است د ر اين زمينه ظاهر شوند. استفاده از موسیقی (صدا)، هنرهای تجسمی (نقاشی، مجسمه و  فضاهای ساخته شده درون شهری)، معماری شهری، استفاده از رنگ و همچنین هنرهای نمایشی و اجرایی در شهر از بحث هایی خواهد بد که در این جلسه مطرح می شود. همچنین،  بخشی از بحث نیز به موضوع مهم بازنمایی های شهری و ابتکارهای پژوهشی و مدنی برای ثبت اتنوگرافیک شهر (فیلم، عکس،  ادبیات و..) اختصاص دارد.

ناصر فکوهی در ویکی پدیا

ناصر فکوهی در وبسایت رسمی دانشگاه تهران

ناصر فکوهی در پرتال جامع علوم انسانی

درباره فیلم «سلاطین خیابان‌ها» 

 

  

  

  دوست و همکار گرامی

چنانکه از فعالیت های داوطلبانه کانون «انسان شناسی و فرهنگ» و مطالب منتشر شده در سایت آن بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

 

حامی گرامی اطلاعات مالی کانون انسان‌شناسی و فرهنگ هفته‌ای یکبار در نرم افزار حسابداری درج می‌شود شما میتوانید شرح فعالیت مالی کانون را از طریق لینک زیر دنبال کنید.

 

https://www.hesabfa.com/View/Login

 

 

 

انتشار شمارۀ 126 مجلۀ اطلاعات حکمت و معرفت:«فلسفۀ ...
معرفی چند کتاب مهم در انسان شناسی شناخت 

Related Posts