ورود

وارد شدن به حساب کاربری

نام کاربری*
رمز عبور *
من را بخاطر بسپار

ساختن حساب کاربری

پر کردن تمامی گزینه های دارای * اجباری می باشد
نام
نام کاربری*
رمز عبور *
تایید رمز عبور*
ایمیل*
تایید ایمیل*
کد امنیتی*
Reload Captcha

انسان شناسی و فرهنگ

انسان شناسی و فرهنگ
اندازه فونت: +

سیل در روزهای نوروز

فاجعه حاصل از بارندگی بی‌امان و سيل كه شهرها و روستاها و زيست گاه‌هاي عشايري  قابل توجهي از كشور عزيزمان را در ايام شروع سال جدید درگير كرده متاسفانه خسارت جبران ناپذيري به جان و مال هموطنان مان وارد  و برخی از آنان را سوگوار كرده است. اين فاجعه هولناك که در 25 استان کشور رخ داد و جان بیش از 50 تن از هموطنمان را که برخی از آنان مسافران سفرهای نوروزی بودند را گرفت، بيش از هر چيز نماد بدل شدن امر طبيعي به يك فاجعه بزرگ در سطح ملی و البته سياسي است و باز بیش از هر چیز به دليل بي توجهي به هشدارهاي چندين ساله بسياري از متخصصان مختلف علوم توسعه، محيط زيست، انسان شناسان، جامعه شناسان ، اقليم شناسان، باستان شناسان و غيره است. روی‌گردانی از شیوه‌های علمی و به جای آن پناه بردن به تفکراتی که صرفا توسعه را یک لزوم و ضرورت بنگارد و بدون توجه به عواقب آن دست به ساخت و ساز از جمله کارخانه، سد، شهر و شهرک و غیره بزند، به هر حال چنین فجایعی را به بار می‌آورد.

این فاجعه به ما نشان داد که حداقل‌های بی‌توجهی به مسئله توسعه همه جانبه و پایدار و تکیه بر بخشی از این فرایند یعنی توسعه کالبدی که راحت‌ترین و ساده‌ترین کار در امور توسعه‌ای است و بی‌توجهی به عوامل انسانی و محیط زیستی می‌تواند چقدر خسارت‌بار باشد. از سوی دیگر لزوم بازنگری در شیوه‌های مدیریت بحران و ایجاد سازوکارهای لازم، بروز، کارآمد و منطقه‌ای و درگیرنکردن سازمان‌های غیرمرتبط برای کمک به آسیب‌دیدگان و به جای آن تقویت بنیان‌ سازمان‌های خدماتی و امدادی مانند هلال احمر برای مقابله با چنین حوادث طبیعی مشخص شده است.

از طرفی ایران که سال‌های اخیر را با مسئله خشکسالی گذرانده، اکنون با بارش نزولات آسمانی به شکل گسترده‌ای مواجه شده  و همانطور که در خشکسالی نیاز جدی به مدیریت منابع آبی برای بخش‌های مختلف کشاورزی و دامپروری، مصرف شرب، مصارف صنعتی و ساختمانی و غیره داشت، اکنون نیز نیاز مبرمی به مسئله مدیریت این حجم وسیع آبی در سالی دارد که آن را ترسالی می‌نامند. هرچند که در خشکسالی نیاز به پیش‌بینی بارش و وقوع سیل وجود داشت، اما از آنجا که چنین حجم بارش نزولات آسمانی تا زمان تقریبا نزدیک به بارش غیرقابل پیش‌بینی است مشخص نیست که ترسالی چه زمانی فرامی‌رسد و بنابراین بهترین راه حل استمداد از روش‌های علمی و دوری‌گزینی از هددرفت بودجه و امکانات مدیریتی و انسانی برای مدیریت آب در زمان ترسالی و ذخیره‌سازی برای سال‌های خشک پیش روست. از سوی دیگر رعایت قوانین مربوط به ساخت و ساز در حریم مسیل اخیر حتی اگر نیاز به جابجایی وسیعی در محدوده‌های ساخت و سازی دارد که اکنون در مسیر سیل تخریب شده‌اند، نکته مهم دیگری است که باید مدنظر قرار گیرد.

 

انسان شناسي و فرهنگ ضمن ابراز همدردي با هموطناني كه عزيزان خود را در اين فاجعه از دست داده اند به آنان تسليت مي گويد و با  هموطناني كه  شاهد تخريب شهرها و منازل مسكوني خود بوده اند و اكنون بي سرپناه شده اند يا اموال خويش را از دست داده اند همدردي مي كند. اميدواريم اين نوع فجايع كه متاسفانه در این چند روز اول سال جدید رفته رفته بر عمق و وسعت وقوعشان افزوده شد، مسئولان و دست اندركاران  را بيدار كند تا ضمن تكيه بر دانش كاربردي و بروز و دوري از ناكارآمدي و رفتارهاي نامعقول، بتوانند بخشي از اين حوادث هولناك و خسارت هاي ناشي از آن را جبران كنند.

 

  

  

  دوست و همکار گرامی

چنانکه از فعالیت های داوطلبانه کانون «انسان شناسی و فرهنگ» و مطالب منتشر شده در سایت آن بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

 

حامی گرامی اطلاعات مالی کانون انسان‌شناسی و فرهنگ هفته‌ای یکبار در نرم افزار حسابداری درج می‌شود شما میتوانید شرح فعالیت مالی کانون را از طریق لینک زیر دنبال کنید.

 

https://www.hesabfa.com/View/Login

 

 

 

انسان‌شناسی درد رنج (58)
جدال طبیعت با انسان یا انسان با طبیعت؟(نگاهی به سی...

Related Posts