ورود

وارد شدن به حساب کاربری

نام کاربری*
رمز عبور *
من را بخاطر بسپار

ساختن حساب کاربری

پر کردن تمامی گزینه های دارای * اجباری می باشد
نام
نام کاربری*
رمز عبور *
تایید رمز عبور*
ایمیل*
تایید ایمیل*
کد امنیتی*
Reload Captcha

انسان شناسی و فرهنگ

انسان شناسی و فرهنگ
اندازه فونت: +

از کلاسیک ها تا پسامدرنیست ها با احمدگلشیری

حوریه سپاسگزار

بينش درست و انتخاب هاي هوشمندانه ي گلشيري در اين مجموعه در کنار ارائه ي زندگي نامه و تحليل هاي کوتاه سبک نوشتاري هر نويسنده بستري گسترده را در برابر ديدگان مخاطب جدي ادبيات براي دنبال کردن سير تحولات ادبيات جهان از کلاسيک تا مدرنيسم مي گشايد
بعد از انتشار کتاب چرا بايد کلاسيک ها را خواند به قلم ايتالو کالونيوي ايتاليايي ديگر گفتن اين که چرا ادبيات کلاسيک و آثار ارزشمند کلاسيک جهان بايد خوانده شوند و چرا ضروري است که اين آثار هر چند سال يک بار، دوباره ويرايش و چاپ و يا حتي مجددا ترجمه شوند. شايد تکراري و کهنه به نظر برسد. اما در کشوري مثل ما که منحني کتاب خواني روز به روز مسير نزولي پرشيب تري را طي مي کند شايد ده باره و صد باره بايد از لزوم چاپ مجدد و خوانش دوباره ي کلاسيک ها گفت و قطعا همين ضرورت هم طي يکي دو سال اخير (و در واقع بعد از گذشت حدود سه دهه از چاپ بسياري از آثار کلاسيک هاي جهان) معدودي از ناشران را بر آن داشته که دست به چاپ دوباره ي اين آثار بزنند و از جمله ي اين ناشران يکي هم انتشارات علمي و فرهنگي است که اخيرا يکي از بهترين مجموعه داستان هاي کلاسيک را در پنج جلد و با انتخاب و ترجمه ي احمد گلشيري منتشر کرده است. گلشيري در اين مجموعه کاملا هوشمندانه گزيده اي از بهترين هاي سنت گرايان کلاسيک را از تولستوي، گوگول، چخوف، داستايوسکي، گي دوموپاسان، ناتانيل هاثورن، ادگار آلن پو، هرمان ملويل، امبروس بيرس، گوستاوفلوبر، اوهنري، استيون کرين و ... گردآورده است درميان اين داستان ها آثار معروفي چون مرگ ايوان ايليچ لئوتولستوي يا يادداشت هاي يک ديوانه ي گوگول و دشمنان به قلم آنتوان چخوف ديده مي شوند. کتاب با تاريخچه هاي کوتاه و حدودا يازده صفحه اي درمورد داستان کوتاه و مقدمه اي حدودا بيست صفحه اي درمورد پيدايش داستان کوتاه در ايران آغاز مي شود و اين همه ي آن چيزي است که در جلد اول می بينيم و از اين طريق با بهترين داستان ها و ديدگاه سنت گرايان کلاسيک آشنا مي شويم تا به جلد دوم برسيم.
در جلد دوم با بهترين هاي قرن نوزده و بيست داستان نويسي جهان روبرو مي شويم بزرگاني چون ريچارد رايت، ويت برنت، جيمز تربر، شرلي جکسن، نجيب محفوظ، رينگ لاردنر، سامرست موآم، ارسکين کالدول، يوکيو مي شيما، گراهام گرين، لوييچي پيراندلو، چينوآچبه، ايساک بابل، جَنِت فريم، محمد علي جمال زاده و بزرگ علوي و ... اسامي اين دوران طلايي تقريبا سه برابر جلد اول هستند و سعي شده از هر نويسنده بهترين اثر داستاني او همراه مقدمه اي کوتاه درباره ي نويسنده انتخاب و ترجمه شود. در اين جلد ديگر همه ي نويسنده ها روس و آمريکايي نيستند ادبيات جهاني تر شده و داستان نويسي وارد عصر طلايي خود شده، در جلد دوم نويسندگان عصر طلايي با اسامي نويسندگاني چون آلونسوريس، خورخه آمادو، الکساندر سولژنيتسين، بهاراتي ماخرجي، انريکه آموريم، ايزاک باشويس سينگر، ولفگانک بورشرت، برنار مالامُد و ... روبرو مي شويم نويسندگاني از سراسر جهان که حالا اسامي آمريکاي لاتيني هم درميان آن ها ديده مي شود و اين نشان از مسيرحرکت ادبيات داستاني در ميانه قرن بيستم به سمت آمريکاي لاتين و اسپانيا دارد.
از بين اسامي جلد دو و سه بسياري براي اهل مطالعه آشنا هستند آثارشان را خوانده ايم اما بدون هيچ طبقه بندي زماني در قياس با ساير نويسندگان و سنجش نوشته هاي آنان با ساير هم عصرانشان اتفاقي که با خواندن اين سه جلد در پي هم، يقينا مي تواند رخ دهد و خواننده در برابر طبقه بندي منطقي و درست مترجم و گردآورنده ي اين مجموعه ناخودآگاه داستان ها را در يک سير منطقي مطالعه کرده و امکان سنجش مقايسه اي را نيز پيدا مي کند. ضمن اين که از تعدادي از نويسندگان به خصوص در جلد سوم کم تر اثري به فارسي ترجمه شده و علی الخصوص خوانندگان جوان تر با آثار و نام اين نويسندگان نيز در جلد سوم بيشتر آشنا مي شوند. جلد چهارم اين مجموعه اما اختصاص دارد به مدرنيست هاي قرن نوزده و بيست، نويسندگاني مثل کافکا، همينگوي، کامو، دي اچ لارنس، فلانري اوکانر، هانريش بل، آل روب گريه، ژان پل سارتر، جي دي سلينجر، اشتاين بک، شروود اندرسن، خوان بوش، توماس مان، ويرجينيا وولف، جورج اورول، روبن لاريو، ماريا بومبال، و جيمز جويس و بورخس.
گلشيري از اين مجموعه تحت عنوان مدرنيست ها يا سنت ستيزان ياد کرده و درمورد تک تک آن ها مثل سه جلد قبلي توضيحي اندک ولي راهگشا در ابتداي داستان ها نوشته است، توضيحي که بدون هيچ اشاره ي مستقيم و جمع بندي، بيان گر حرکت تاريخ ادبيات جهان به سمت مدرنيسم ابتداي قرن بيستم است و استخوان بندي اين حرکت را به مخاطب نشان مي دهد. استخوان بندي که فاصله ي کمي و فقط کمي بيش از يک دهه گوشتي نو از جنس پسامدرنيستي بر آن روييد و نوبت از مدرنيست هايي چون نادين گورديمر، ناباکوف، فوئنتس، کورتا سار، يوسا به پسامدرنيست هاي اوليه مثل مارکز، مثل توني موروسيون، ريموند کارور، جويس کارول اوتس، آليس واکر، هاروکي موراکامي، و سال بلو مي رسد. در جلد پنجم خواننده مي بيند که حرکت از مدرنيسمي بيشتر نويسندگان سرشناس آن از اهالي آمريکاي جنوبي بودند به سمت پسامدرنيسمي آمريکايي تر مي رود. در ابتداي هر داستان زندگي نامه و تحليل کوتاه سبک ادبي هر نويسنده دنيايي متفاوت را در برابر هر مخاطب مي گستراند و اجازه ي يافتن شناختي متفاوت و نو از ادبيات جهان را به او مي دهد.
بينش درست و انتخاب هاي هوشمندانه ي گلشيري در اين مجموعه در کنار ارائه ي زندگی نامه و تحليل هاي کوتاه سبک نوشتاري هر نويسنده بستري گسترده را در برابر ديدگان مخاطب جدي ادبيات براي دنبال کردن سير تحولات ادبيات جهان از کلاسيک تا مدرنيسم مي گشايد. بسياري از داستان هاي جلد سوم امروز هرکدام در جايگاه خودشان تبديل به اثري کلاسيک شده اند و همين سرعت گذشت زمان ضرورت تهيه ي چنين کتاب هايي با استفاده از ابراز داستان کوتاه که هزار و يک دليل که اصلي ترين آن ها شايد کمبود وقت باشد، طرفداران بسياري دارد و تحليل هاي کوتاه کاربردي و مدلل را پيش از پيش يادآوري مي کند. ترجمه ي خوب و روان احمد گلشيري که در ساير آثار او نيز همواره مخاطب فارسي زبان را جذب کرده در غياب ميل به خوانش آثار کلاسيک ايراني در مخاطبان امروز خود مي تواند عاملي باشد براي محکم تر کردن پايه هاي زباني که فضاهاي مجازي هر روز پيش از پيش شاهد سست شدن ارکان آن هستيم.

این مطلب در همکاری با مجله آزما منتشر می شود.

  

  

  دوست و همکار گرامی

چنانکه از فعالیت های داوطلبانه کانون «انسان شناسی و فرهنگ» و مطالب منتشر شده در سایت آن بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

 

حامی گرامی اطلاعات مالی کانون انسان‌شناسی و فرهنگ هفته‌ای یکبار در نرم افزار حسابداری درج می‌شود شما میتوانید شرح فعالیت مالی کانون را از طریق لینک زیر دنبال کنید.

 

https://www.hesabfa.com/View/Login

 

 

 

تنها صداست که می ماند*
بدن و شهر؛ اجتماع حسی درد در خیابان کریم‌خان‌ زند ...

Related Posts