ورود

وارد شدن به حساب کاربری

نام کاربری*
رمز عبور *
من را بخاطر بسپار

ساختن حساب کاربری

پر کردن تمامی گزینه های دارای * اجباری می باشد
نام
نام کاربری*
رمز عبور *
تایید رمز عبور*
ایمیل*
تایید ایمیل*
کد امنیتی*
Reload Captcha

انسان شناسی و فرهنگ

انسان شناسی و فرهنگ
اندازه فونت: +

تحلیل تاریخی روایت‌ها از کنش اقتصادی در ایران

 

علی‌اصغر سعیدی 
دانشیار گروه برنامه‌ریزی اجتماعی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران

 

چکیده مقاله

هدف اصلی این مقاله توصیف اهمیت متن‌های شنیداری، روایت‌‌ها و مجموعه‌های تاریخ شفاهی در تحلیل­های تاریخ اقتصادی ایران است که با تکیه بر روایت‌های شفاهی موجود در مباحث اقتصادی نشان می­دهد تا چه اندازه این روایت­‌ها می‌توانند برخی موضوعات مبهم اقتصادی را در تاریخ اقتصادی ایران روشن کنند. روایت‌های صنعتگران، تجار، تکنو کرات‌ها و کارآفرینان نه تنها به بیان مسائل و موضوعات جدیدی برای تحقیق بیشتر پرداخته­اند، بلکه روایت‌های جدید تحلیل موضوعاتی که پرونده­شان بسته شده را باز کرده­‌ا‌ند. به علاوه چون توصیف و تحلیل تاریخ اقتصادی می­‌تواند از شرح تحولات اجتماعی و سیاسی سود ببرد سایر مجموعه‌­ها و روایت‌های شفاهی نیز به غنی کردن این گونه تحلیل‌‌ها کمک کرده‌‌اند. این مقاله از میان موضوعاتی که روایت‌های موجود به تحلیل عمیق آن در تاریخ اقتصادی ایران کمک کرده‌‌اند به روشن شدن نقش و ویژگی­‌های بنگاه­‌های خانوادگی در ایران و جایگاه کنش‌های غیراقتصادی کنشگران و فعالان اقتصادی، اعم از تجار و صاحبان صنایع، در فعالیت‌های بیشینه­­ ساز آن‌ها پرداخته است. روایت‌ها نشان می­دهند بنگاه­‌های خانوادگی به علل و دلایل مختلف از جمله توجه به حفظ پیوندهای خانوادگی بیش از یافتن راه‌­هایی برای گسترش فعالیت­‌های اقتصادی و بیشینه‌­ساز، اعتماد به اعضای عضو بیش از اعضای غیرعضو و گسترش اعضای خانواده، به نسل دوم منتقل می‌­شوند. همچنین این مقاله بر اساس برخی روایت‌های شفاهی نشان داده است که کنش­‌های خیرخواهانه و مسئولانه اجتماعی در کنار فعالیت­‌های منفعت‌جویانه آن‌ها گسترش یافته است.

 

(منبع: مجلۀ علمی پژوهشی پژوهش‌های انسان‌شناسی ایران، دوره 7 شماره 2، پاییز و زمستان 1396)

متن کامل مقاله را در پایگاه مجله علمی پژوهشی پژوهش های انسان شناسی ایران بخوانید:

https://ijar.ut.ac.ir/article_69467.html

 

  

  

  دوست و همکار گرامی

چنانکه از فعالیت های داوطلبانه کانون «انسان شناسی و فرهنگ» و مطالب منتشر شده در سایت آن بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

 

حامی گرامی اطلاعات مالی کانون انسان‌شناسی و فرهنگ هفته‌ای یکبار در نرم افزار حسابداری درج می‌شود شما میتوانید شرح فعالیت مالی کانون را از طریق لینک زیر دنبال کنید.

 

https://www.hesabfa.com/View/Login

 

 

 

انسان نو
شاهرخ مسکوب و داستان‌های شاهنامه (قسمت اول)

Related Posts